.

Historia bilioteki

Czcionka:

Gminna Biblioteka Publiczna w Hażlachu

Gminna Biblioteka Publiczna w Hażlachu została utworzona 3 listopada 1949 roku.

Nowo powstała biblioteka, mieściła się na parterze w świetlicy Gminnej.
Biblioteka zmieniała lokal w obrębie świetlicy.Po utworzeniu gmin, bibliotekę przeniesiono do budynku byłego Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Hażlachu.
Biblioteka w latach 1979-1987 posiadała także punkt biblioteczny w Zamarskach.

W 1979 r. biblioteka ponownie wprowadza się do świetlicy Gminnej.
Z biegiem lat zmieniały się osoby prowadzące bibliotekę.

W 2005r. w ramach Programu Operacyjnego PROMOCJA CZYTELNICTWA - IKONKA biblioteka otrzymała trzy komputery wraz z oprogramowaniem z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji .Przeznaczone zostały do użytku czytelników. Na przestrzeni lat Biblioteka brała udział w wielu innych projektach tj.: "Program Rozwoju Bibliotek" z którego udało się pozyskać nowy sprzęt komputerowy dla wszystkich placówek bibliotecznych, łącznie 6 komputerów stacjonarnych wraz z oprogramowaniem, 1 laptop, oraz rzutnik i ekran, "Narodowy Prggram Rozwoju Czytelnictwa" dzięki któremu gruntowny remont i modernizację przeszedł budynek filli bibliotecznej w Pogwizdowie. Obecnie trwa druga już tego typu rozbudowa budynku Gminnej Biblioteki Publicznej w Hażlachu. Aktualnie biblioteka realizuje projekt "e-Mocni: cyfrowe umiejętności, realne korzyści", w ramach którego przeszkolnych w zakresie obsługi komputera i poruszaniu się w sieci internetowej zostanie ponad 200 mieszkańców gminy.

W chwili obecnej księgozbiór biblioteki liczy 16516 woluminów.

Filia w Kończycach Wielkich

Biblioteka Publiczna w Kończycach Wielkich powstała w 1949r. Mieściła się w budynku przedszkola. Prowadzona była do 31.06.1951r.
Ze względu na brak miejsca w przedszkolu w listopadzie 1951r. przeniesiono bibliotekę do lokalu prywatnego w Kończycach Wielkich 9 .
W 1975r. nastąpiły zmiany administracyjne i Gminna Biblioteka Publiczna w Kończycach Wielkich stała się Filią Gminnej Biblioteki Publicznej w Hażlachu.
W 1979r. księgozbiór biblioteczny umieszczono w nowym lokalu budynku gminnego. Utworzono bibliotekę z dostępem do półek i czytelnię zaopatrzoną w czasopisma.
W 2004r. biblioteka została skomputeryzowana i można skorzystać z internetu bezpłatnie.
Obecnie w posiadaniu biblioteki jest 10445 woluminów.

Filia w Pogwizdowie

W 1949r. na mocy uchwały Gminnej Rady Narodowej powstała Gminna Biblioteka Publiczna w Pogwizdowie. Mieściła się w Domu Ludowym. Obecnie znajduje się w budynku gminnym.

2004r. biblioteka została skomputeryzowana, a rok później podłączono Internet i tworzy się komputerową bazę danych.

Pierwszy wpis do ksiąg inwentarzowych biblioteki obejmował 500 woluminów przydzielonych przez Naczelną Dyrektorkę Bibliotek działającą przy Ministerstwie Oświaty. Do wzrostu księgozbioru przyczyniła się także Macierz Szkolna przekazując książki w darze.
Księgozbiór w Pogwizdowie liczy 12130 woluminów.

ZAŁĄCZNIKI:

Utworzono dnia 09.06.2014, 10:20

Akt utworzenia Biblioteki

Dziś w Cieszynie:

Cytat

"Książki kochają każdego, kto je otwiera, dając mu poczucie bezpieczeństwa i przyjaźń, niczego w zamian nie żądając..."

Cornelia Funke