Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

.

Menu główne

I po dożynkach...

Utworzono dnia 11.09.2017
Czcionka:

TAKI DZIEŃ SIĘ ZDARZA RAZ…”

  To tytuł powszechnie znanej popularnej piosenki i taki jedyny tego rodzaju dzień zdarzył się 2 września 2017 roku w Pogwizdowie, gdzie odbyły się tu Dożynki Gminy Hażlach, Jeżeli podział administracyjny naszego Kraju nie ulegnie znów jakiejś zmianie, bo wszystkiego można się spodziewać, to taki dzień może się powtorzyć za 6 lat, bo co roku ten tradycyjny obrzęd odbywa się w innym sołectwie naszej gminy. Można więc uznać, że było to wydarzenie historyczne.

  Stanisława Jabłonka w swej książce, pisanej piękną ustrońsko-skoczowską gwarą, pod tytułem: „W naszej dziedzinie” zapisała tam takie słowa: „Tak se czasym myślym, że tyn świat je fórt jednaki. Jak przed dwiesta rokami, tak i teraż ludzie się rodzóm, żynióm, umiyrajóm. Jedni sóm dobrzi, bogobojni, a drudzy wszeteczni i grzyszni. Jyny łobyczaje, niby te same, ale sóm coroz insze”. Te słowa posłużyły jako motto na otwarcie wystawy fotograficznej, mającej towarzyszyć tej imprezie, a urządzonej przez Gminną Bibliotekę i Ochotniczą Straż Pożarną w Pogwizdowie, a zatytułowaną: „Cieszyńskie dożynki”.

  W bardzo krótkim czasie udało nam się zgromadzić pokaźną ilość fotografii z różnego okresu czasu i różnych miejscowości. Dla lepszego i głębszego zobrazowania tego tematu uzupełniono je fotografiami z różnych publikacji, gdyż uznano, że pomimo ogromnych zmian politycznych, społecznych, a także ogromnego postępu technologicznego w całym rolnictwie, ten starodawny obrzęd, sięgający jeszcze czasów przedchrześcijańskich,  nadal jest kultywowany i cieszy się ogromnym powodzeniem i zainteresowaniem i to nawet ludzi nie związanych z rolnictwem. Wynika to właśnie z tych fotografii, bo kiedy nastała fotografia, na niej uwiecznione zostały pochody i korowody dożynkowe oraz  towarzyszące im inne imprezy, a przede wszystkim „gazdowie” – najlepsi gospodarze.

     Najstarsza datowana fotografia pochodzi z 1893 roku i przedstawia dożynki w Orłowej na Zaolziu, a następnie z lat 20–lecia międzywojennego i to z różnych okolic Śląska Cieszynskiego po obu stronach Olzy.  

  Dla naszych zacnych tegorocznych gospodarzy, Państwa Anny i Adama Budzińskich, w zamian tradycyjnego wieńca, chociażby z „czetyny i owsa”, przygotowaliśmy planszę z fotografiami dotyczącymi ich samych, a także ich przodków, pragnąc w ten sposób podkreślić ciągłość podtrzymywania tradycji rodzinnej, dawnej kultury, a także podziękowania  za ich pracę dla dobra naszej społeczności. To w ich domu /nr 59/, można powiedzieć domu historycznego, bo tam mieszkali trzej wójtowie Pogwizdowa – dwóch Józefów Kunców i Franciszek Budziński /junior/, który  był także komendantem rejonowym OSP; tam w 1908 roku, na podwórzu, przy studni, po pożarze stodoły u Pawła Ruckiego w Marklowicach zawiązała się Straż Ogniowa i tam napisany został pierwszy protokół z tego założycielskiego zebrania przez miejscowego nauczyciela i sekretarza Straży Ogniowej Jana Ponczę.

 Swą obecnością otwarcia wystawy zaszczycili: Wójt Gminy Hażlach Pan Grzegorz Sikorski, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Hażlachu Pani Hanna Blokesz-Bacza, personel Gminnej Biblioteki Publicznej w Pogwizdowie na czele z Pania Dyrektor Danutą Łysek oraz kursanci kursu komputerowego, sołtys Aleksander Matysiak, członkowie Koła nr 1 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Cieszynie panowie Henryk Pasterny i Józef Stoszek, przewodnicząca poprzedniej kadencji Rady Gminy Hażlach Pani Grażyna Krehut, gospodarze tegorocznych Gminnych dożynek Anna i Adam Budzińscy, druhowie strażacy z OSP Pogwizdów, panie  z Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarze poprzednich dożynek – Janina Cienciała z Hażlacha i Gustaw Dziadek z Brzezówki oraz mieszkańcy Pogwizdowa, Brzezówki i Hażlacha a nawet Czeskiego Cieszyna. W terminie późniejszym, na wystawę przybyli - wójt poprzedniej kadencji Pan Karol Folwarczny z małżonką, oraz będący na spacerze, starszaki z pogwizdowskiego przedszkola. Chociaż już wiedzieli z czego robi się chleb, z zaciekawieniem ogłądały fotografie i zabytkową sikawkę konną. Bardzo ciekawą, międzypokoleniową i historyczna dyskusję prowadzili 93-letni Alojzy Gabzdyl z Pogwizdowa i 50-letni Darek Urbaczka z Brzezówki.

  Wszystkim zwiedzającym tą wystawę składamy serdeczne podziękowania za przybycie i poświęcony czas na jej zwiedzanie, a także dziękujemy za gratulacje, słowa uznania i podziękowania osobiste i drogą elektroniczną. Dziękujemy również księdzu proboszczowi Karolowi Mozorowi i Wójtowi Panu Grzegorzowi Sikorskiemu za wyróżnienie i podziękowania podczas swoich przemówień w czasie nabożeństwa ekumenicznego i Gminnych Dożynek.

      

       Organizatorzy: Danuta Łysek, Agata Kula, Czesław Stuchlik

                                  

Pogoda

Dziś w Cieszynie:

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Cytat

"Książki kochają każdego, kto je otwiera, dając mu poczucie bezpieczeństwa i przyjaźń, niczego w zamian nie żądając..."

Cornelia Funke

 

Imieniny